Własny sklep internetowy – zakładanie od podstaw

Istnieje wiele sposobów na zarabianie w internecie. Nasz zarobek zależy od różnych czynników. Wśród nich możemy wyróżnić zaangażowanie, posiadaną wiedzę czy ilość zainwestowanych środków w promocję naszego przedsięwzięcia. Jednym ze sposobów na zarabianie jest założenie sklepu internetowego.

Ten artykuł powinien pomóc w odpowiedzi na pytanie, jak założyć własny sklep internetowy. Czy sklep internetowy się opłaca? Pierwszym krokiem w analizie każdego pomysłu biznesowego powinno być przemyślenie jego wad i zalet. Sprawdźmy więc, jakie są wady i zalety prowadzenia własnego sklepu internetowego.

Jakie są zalety prowadzenia własnego sklepu internetowego?

Własny sklep internetowy oznacza cały zestaw obowiązków. Ale są również zalety tego pomysłu. Poznajmy je bliżej.

  • Coraz większy rynek zakupów online. Pandemia koronawirusa spowodowała zmianę nawyków zakupowych u Polaków.
  • Dostęp do potencjalnych klientów z całego świata. W internecie ograniczenia terytorialne znikają.
  • Możliwość sprzedaży w różnych kanałach. Nie jesteśmy przywiązani do naszego sklepu. Sprzedawać możemy również na Allegro czy poprzez sklep na Facebooku.
  • Brak konieczności posiadania własnego magazynu. W modelu dropshippingu za składowanie towaru i jego wysyłkę do klienta odpowiedzialna jest hurtownia.
  • Brak innych kosztów lokalowych. Własny sklep internetowy możemy prowadzić w naszym prywatnym mieszkaniu.
  • Większa automatyzacja procesu sprzedaży. Większość rozliczeń generowana jest przez dedykowany system komputerowy.

Jakie są wady prowadzenia własnego sklepu internetowego?

  • Duża konkurencja. Każdy sklep internetowy konkuruje z podmiotami z całego świata. Wśród rywali znajdziemy też duże korporacje z nieograniczonymi budżetami na promocję.
  • Wymóg spełnienia wytycznych dotyczących bezpieczeństwa transakcji i ochrony danych osobowych.
  • Konieczność posiadania dużej wiedzy technicznej na temat funkcjonowania portali internetowych.

Czy zarabianie dzięki własnemu sklepowi internetowemu jest możliwe? Czy sklep internetowy się opłaca? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Musimy znaleźć nasze miejsce na rynku i sprostać konkurencji. Jednak, jeżeli nam się to uda, to możemy liczyć na ponadprzeciętne zyski.

Jak założyć własny sklep internetowy? Założenie sklepu internetowego musi być poprzedzone przemyślanym i realnym planem działania.

Co sprzedawać w sklepie internetowym?

Podczas planowania własnego sklepu internetowego musimy odpowiedzieć sobie na szereg pojawiających się wątpliwości. Podstawową z nich jest pytanie o sektor, w którym będziemy działać. Mamy tutaj dwie możliwości.

Możemy wybrać mocno konkurencyjny sektor i szukać na nim swojego miejsca. Sprzedając książki, zabawki czy odzież będziemy konkurować z ogromnymi korporacjami. Konkurowanie z takimi podmiotami może okazać się wyniszczające dla naszego biznesu.

Alternatywą jest sektor niszowy. W takim przypadku liczba klientów może być znacznie mniejsza. Osiągnąć możemy jednak korzystną marżę dzięki znacznie słabszej konkurencji.

Ciekawym rozwiązaniem może być sprzedaż produktów cyfrowych. Czym są produkty cyfrowe? Są to produkty, które dostępne są wyłącznie w postaci elektronicznej. Do tego zestawu możemy zaliczyć e-booki, kursy online czy też szablony stron www.

Gdzie magazynować produkty? 

Mały własny sklep internetowy jest przedsięwzięciem, które możemy prowadzić w domu. Jednak wraz z rozwojem biznesu staniemy przed problemem składowania towarów, które chcemy sprzedawać.

Dobrym sposobem jest skorzystanie z zalet, jakie posiada dropshipping. Jest to system, w którym podpisujemy umowę z wybraną hurtownią.

Do naszych obowiązków należy promowanie sklepu oraz przyjmowanie zamówień. Do obowiązków hurtowni należy składowanie produktów i ich wysyłka. Jest to dobre rozwiązanie zarówno w przypadku początkujących sklepów, jak i tych w bardziej rozwiniętym stadium.

Dużym ułatwieniem jest współpraca z hurtownią, która przyjmuje zwroty i rozpatruje reklamacje bezpośrednio z klientem. Problem magazynowania odpada w przypadku sprzedaży produktów cyfrowych.

Jaki skrypt sklepu internetowego?

Co to jest skrypt sklepu internetowego? Jest to oprogramowanie, dzięki któremu dany sklep internetowy może działać i być w pełni funkcjonalny. Na tym etapie mamy do dyspozycji trzy rozwiązania.

  • Oprogramowanie dedykowane. Jest to skrypt, który został napisany specjalnie na potrzeby naszego sklepu internetowego. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość dostosowania sklepu dokładnie do naszych potrzeb. Oprogramowanie takie powinno być też bardziej odporne na ataki hakerów w porównaniu do darmowych rozwiązań. Minusem oprogramowania dedykowanego może być stosunkowo wysoka cena.
  • Oprogramowanie jako usługa. Rozwiązanie znane również jako model SaaS. W takim modelu płacimy dostawcy oprogramowania miesięczny abonament. Dostępne funkcjonalności zależą od wysokości abonamentu. W zamian dostajemy możliwość korzystania z przygotowanego już do użytku oprogramowania sklepu. Nie musimy martwić się o hosting, jego bezpieczeństwo ani o bezpieczeństwo oprogramowania.
  • Rozwiązania darmowe. Jest to oprogramowanie dostępne na licencji open source.  W tym modelu właściciel sklepu pobiera oprogramowanie oraz instaluje je na własnym serwerze. Główną zaletą takiego modelu jest brak kosztów oprogramowania. We własnym zakresie musimy jednak zadbać o jego bezpieczne i zgodne z prawem użytkowanie.  Najpopularniejszy skrypt tego typu to WooCommerce.

Założenie działalności gospodarczej

Własny sklep internetowy może wymagać od nas założenia własnej działalności gospodarczej. Zakładanie działalności gospodarczej polega na wypełnieniu odpowiedniego wniosku.

Jest to czynność, którą zdołamy wykonać bez konieczności odwiedzania żadnego z urzędów. Odpowiedni formularz oznaczony skrótem CEIDG-1 możemy wypełnić w internecie. Weryfikację naszej tożsamości w takim przypadku zapewni profil zaufany.

Podczas procesu zakładania działalności gospodarczej niezbędne będzie podanie kilku ważnych szczegółów. Musimy wskazać formę działalności i sposób jej rozliczania.

We wniosku podajemy również kod PKD charakterystyczny dla działalności, którą zamierzamy prowadzić. Niezbędne będzie również podanie nazwy, pod którą będziemy prowadzić działalność gospodarczą.

Własny sklep internetowy bez zakładania działalności gospodarczej

Możliwe jest prowadzenie własnego sklepu internetowego bez rejestrowania działalności gospodarczej. Nierejestrowana działalność gospodarcza to okazja na przetestowanie swoich pomysłów biznesowych.

Rozwiązanie takie daje możliwość prowadzenia sklepu internetowego do określonego momentu. Próg graniczny to moment, w którym przychód miesięczny nie przekroczy wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia.

Założenie działalności nierejestrowanej nie wymaga wypełniania żadnych wniosków ani zgłaszania się w urzędach. Oprócz limitu miesięcznego przychodu obowiązują jednak dodatkowe obostrzenia. Działalność nierejestrowana możliwa jest w przypadku usług nieobjętych dodatkowymi koncesjami i pozwoleniami.

Działalność taka dozwolona jest, gdy w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadziliśmy zarejestrowanej działalności gospodarczej ani spółki cywilnej. Działalność nierejestrowana musi być prowadzona bez wspólników. Aktualne szczegółowe wymagania znajdują się na stronach biznes.gov.pl

Czas na formalności

Zakładanie sklepu internetowego jest zadaniem, które wymaga dopełnienia wielu formalności. Na tym etapie musimy założyć konto firmowe oraz zapewnić księgowość. Jedną z opcji na pozyskanie funduszy niezbędnych do uruchomienia sklepu może być kredyt firmowy.

Nasz sklep internetowy powinien spełniać wszystkie wymagania prawne. Niezbędny będzie odpowiednio skonstruowany regulamin sklepu. Wymogiem jest również polityka prywatności.

Musimy również zadbać o zainstalowanie w naszym sklepie systemu szybkich przelewów. Konieczne może okazać się również zsynchronizowanie naszego sklepu z systemami firmy kurierskiej.

Ten ostatni wymóg odpada w dropshippingu. Tutaj musimy natomiast sprawdzić, jaka jest polityka zwrotów i reklamacji w naszej partnerskiej hurtowni.

Jak zareklamować sklep internetowy?

Skuteczne promowanie sklepu internetowego jest czynnością, która sprawia wiele trudności początkującym biznesmenom. Nie ma w tym nic dziwnego. W wielu sektorach samo przebicie się do świadomości potencjalnego klienta jest bardzo trudne.

Samo wpisanie do wyszukiwarki Google zapytania „własny sklep internetowy jak zacząć?” może nie pomóc. Nie ma złotego sposobu, który zapewni szybki sukces. Niestety, nie da się wypromować sklepu bez ponoszenia żadnych kosztów. Pierwszym krokiem, który możemy wykonać jest reklama w wyszukiwarce.

Jak odnieść sukces?

Nie ma skutecznego przepisu na odniesienie sukcesu w handlu internetowym. Wiele zależy od naszych predyspozycji, wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Ważny jest również plan działania, który pozwoli uniknąć chaotycznego działania.

Powyższe wyszczególnienie to tylko wstęp do tematu jak założyć własny sklep internetowy. W powyższym wyszczególnieniu niektóre zagadnienia zostały potraktowane tylko hasłowo. Jest to jednak dobry wstęp do pogłębionej analizy tematu. 

Oceń artykuł

Kliknij, żeby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 6

Dotychczas nie oddano głosu. Zrób to teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *