Co to jest dropshipping?

Dropshipping

Założenie sklepu internetowego od strony technicznej wydaje się łatwym zadaniem. Dropshipping to zadanie może jeszcze ułatwić. Wpisując do wyszukiwarki Google frazę “własny sklep internetowy” mamy do dyspozycji wiele ciekawych ofert. Sklep na abonament można założyć w ciągu kilku sekund. Jednak jest to dopiero początek drogi. Osoba, która chce założyć sklep internetowy musi odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Konieczne jest rozwikłanie wielu wątpliwości. 

Słabe strony własnego sklepu internetowego

Tradycyjny model funkcjonowania sklepu internetowego ma swoje wady. Podstawową wadą takiego modelu jest konieczność inwestycji w towar. Właściciel sklepu musi zakupić towar, którym będzie handlował. Ponosi również duże ryzyko, że jego inwestycja w zakup towaru nie przyniesie zysków w krótkim czasie. Taki towar trzeba również gdzieś składować. W początkowym okresie funkcjonowania sklepu wystarczyć powinno wydzielenie dostatecznie dużej powierzchni we własnym mieszkaniu. Jednak wraz z rozwojem sklepu zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe będzie rosnąć. Zakupione produkty trzeba również wysyłać w jak najkrótszym terminie. Przygotowywanie paczek oraz ich nadawanie to bardzo czasochłonny proces.

Wszystkie wymienione wyżej niedogodności mogą skutecznie zniechęcić każdą osobę zainteresowaną handlem w internecie. Handel w internecie jednak jest dziedziną, która nieustannie się rozwija. Odpowiada ona na potrzeby zarówno handlowców jak i konsumentów. Dlatego został wynaleziony dropshipping.  Jest to system, który skutecznie ułatwia prowadzenie sklepu. System ten pozbawiony jest wad, które charakterystyczne są dla prowadzenia sklepu w początkowych etapach jego funkcjonowania. 

Dropshipping od podstaw

Co to jest dropshipping? W tradycyjnym modelu prowadzenia sklepu internetowego proces jego promowania oraz proces realizacji zamówienia są w rękach właściciela sklepu. Dropshipping rozdziela oba procesy pomiędzy właściciela i hurtownię, z którą właściciel ma podpisaną umowę. W praktyce wygląda to następująco. 

Etapy procesu

  • Właściciel samodzielnie ustala marżę na produkt. 
  • Właściciel promuje sklep internetowy. 
  • Zachęcony klient składa zamówienie. 
  • Zamówienie przekazywane jest do hurtowni. 
  • Hurtownia wysyła produkt do Klienta. 
  • Właściciel otrzymuje ustaloną wcześniej marżę. 

Powyższy proces może nie wyglądać dokładnie tak samo w każdym przypadku. Wynika to z faktu, iż hurtownie, które dopuszczają model dropshippingu mogą mieć różne zasady działania. Jednak podstawowe założenie rozdzielenia procesów przyjęcia zamówienia i wysyłki jest zawsze to samo. Dropshipping to model, który nie jest jednak idealny. Jakie są więc jego wady. 

Dropshipping i jego wady

  • Brak kontroli nad procesem wysyłki zamówienia. Przekazanie procesu wysyłki zamówienia do współpracującej hurtowni wydaje się dobrym rozwiązaniem. Jednak ewentualne potknięcia w tym procesie idą wizerunkowo na nasze konto. 
  • Utrudnione zwroty i reklamacje. Prowadzenie sklepu w modelu dropshippingu nie zwalnia nas od respektowania praw konsumenta. To właściciel sklepu ponosi odpowiedzialność za ich dochowanie. W modelu dropshippingu może być to utrudnione ze względu na politykę hurtowni. 

Jaki wniosek z powyższych wad? Omawiany system może być idealnym rozwiązaniem dla początkujących sklepów. Powinien sprawdzić się również w przypadku handlu towarami, których ryzyko zwrotu i reklamacji jest minimalne. Wspomnieć należy również o zaletach systemu. 

Dropshipping i jego zalety

  • Znaczna oszczędność czasu przeznaczanego na wysyłkę towarów. Właściciel sklepu może skupić się na jego promowaniu. 
  • Duży asortyment produktów. Przykładowo, księgarnia w porozumieniu z hutrownią może sprzedawać kilkanaście tysięcy tytułów bez konieczności fizycznego ich posiadania przez właściciela. 
  • System nie wymaga dużej początkowej inwestycji w zakup towaru. Model rozliczania się z hurtownią może być różny. Zazwyczaj jednak kupujemy produkt, który możemy od razu z zyskiem sprzedać. 

Ważne aspekty dropshippingu

  • Jakość obsługi klienta: Mimo że nie odpowiadasz za fizyczną obsługę towarów, ważne jest zapewnienie doskonałej obsługi klienta. Odpowiadanie na pytania, rozwiązywanie problemów i szybka reakcja na zapytania klientów to klucz do budowania zaufania i lojalności.
  • Konkurencja: Dropshipping staje się coraz popularniejszy, co oznacza większą konkurencję. Ważne jest zidentyfikowanie unikalnej wartości swojego sklepu i produktów, aby wyróżnić się na rynku.
  • Kontrola jakości: Chociaż nie masz fizycznego dostępu do towarów, odpowiedzialność za jakość produktu i zadowolenie klienta spoczywa na Tobie. Ważne jest, aby współpracować z zaufanymi dostawcami i monitorować jakość towarów.

Jak uruchomić sklep?

Jak uruchomić sklep w dropshippingu? Zależy to od wyboru systemu, w którym uruchomimy nasz sklep. Sklep internetowy otwarty na zewnętrznej platformie umożliwia łatwą synchronizację z wybraną hurtownią. Takie rozwiązanie znajdziemy na wszystkich czołowych platformach z oprogramowaniem sklepu internetowego, np. Sky-Shop, Shoper, Shoplo itp. Korzystanie z oprogramowania open source, takiego jak na przykład WooCommerce będzie wymagać użycia płatnej wtyczki do synchronizacji z zewnętrzną hurtownią. 

Podsumowanie

Podsumowując, zarabianie na dropshippingu to rozwiązanie, które ma swoje wady i zalety. Sprawdzi się z pewnością w sytuacji, w której dopiero chcemy wkroczyć w świat handlu w internecie. Wraz z rozwojem naszego sklepu warto jednak przejąć odpowiedzialność za proces wysyłki zamówienia. 

Oceń artykuł

Kliknij, żeby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Dotychczas nie oddano głosu. Zrób to teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *