Zarabianie na akcjach – jak zacząć?

Zarabianie na akcjach jest w powszechnym odczuciu łatwym sposobem na zamożność. Nie jest to niestety do końca prawda. Powodzenie inwestycji związane jest z wieloma zagrożeniami, które od nas nie zależą. Wartość danej akcji będzie zależna nie tylko od kondycji danego przedsiębiorstwa. Równie ważne może być na przykład otoczenie, w jakim działa przedsiębiorstwo lub też nawet zwykłe nastroje inwestorów.

Nierozważne inwestowanie może prowadzić do straty całego kapitału. Warto o tym pamiętać przed rozpoczęciem naszej przygody na giełdzie. Co trzeba zrobić w przypadku, kiedy interesuje nas inwestowanie na giełdzie. Poniżej tekst, który może być inspiracją. 

Po pierwsze: wiedza

Dla początkującego inwestora najważniejsza powinna być wiedza na temat funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych. Każda osoba, która chce grać na giełdzie powinna znać specyfikę funkcjonowania tego rynku, zasady, które nim rządzą czy nawet historię.

Ważna jest też orientacja w rodzajach papierów wartościowych, które notowane są na giełdzie czy też strategii zakupu i sprzedaży papierów wartościowych. Wejście na rynek giełdowy jest oczywiście możliwe bez konieczności przechodzenia tego etapu. Musimy się jednak liczyć z tym, że ryzyko, które podejmiemy w takim przypadku może być ogromne.

Dlatego warto zdobywać wiedzę. Wiedza oczywiście całkowicie nie znosi ryzyka inwestowania na giełdzie papierów wartościowych. Dzięki posiadaniu odpowiedniej wiedzy możemy nasze decyzje podejmować jednak znacznie bardziej świadomie. Gdzie zdobywać wiedzę?

Ważna jest wiarygodność źródeł. Warszawska Giełda Papierów Wartościowych udostępnia wiele materiałów edukacyjnych. Podobne materiały udostępniają również niektóre banki czy też biura maklerskie.  

Po drugie: konsekwencja

Zarabianie na akcjach wymaga bycia na bieżąco i dobrej orientacji na rynku papierów wartościowych. W przypadku założenia lokaty czy też konta oszczędnościowego możemy o nich nawet na długi czas zapomnieć. W przypadku gry na giełdzie musimy jednak codziennie śledzić rynek i analizować przychodzące do nas wiadomości.

Często jedna korzystna wiadomość może obniżyć kurs nawet o kilkanaście procent w ciągu jednego dnia. Dlatego ważna jest konsekwencja w działaniu i śledzenie na bieżąco rynków. Taki nawyk powinniśmy nabyć już przed założeniem rachunku maklerskiego. 

Przydatna może okazać się oficjalna aplikacja mobilna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W aplikacji znajdziemy skondensowane dane na temat kursów indeksów, akcji i innych instrumentów finansowych. Ważną częścią są informacje dotyczące spółek notowanych na parkiecie.

Innymi źródłami informacji może być prasa branżowa, portale branżowe a także witryny internetowe firm notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Tutaj, podobnie jak w poprzednim punkcie ważne jest zaufanie wiarygodnym źródłom. 

Po trzecie: próbny rachunek maklerski

Sama wiedza i konsekwencja to nie jest wszystko. Musimy ją spożytkować w praktyce. Jednak w przypadku inwestowania na giełdzie taką praktykę możemy nabyć bez konieczności ryzykowania naszych funduszy. Wystarczy do tego rachunek maklerski demo.

Jest to rachunek, który umożliwia zapoznanie się ze specyfiką tego typu narzędzi oferowanych przez biura maklerskie. Zanim rozpoczniemy zarabianie na akcjach na prawdziwym rynku musimy trochę poćwiczyć „na sucho”. Na demonstracyjnym rachunku maklerskim nie posiadamy prawdziwych pieniędzy i nie dokonujemy prawdziwych transakcji.

Taki rachunek służy do testowania swojej wiedzy o funkcjonowaniu giełdy papierów wartościowych. Za pomocą takiego rachunku możemy też ćwiczyć własne strategie handlu. Należy jednak pamiętać o dużej zmienności rynku kapitałowego.

Nawet najlepsza strategia może się na nic nie przydać w przypadku, kiedy natrafimy na niekorzystne wydarzenia. Rachunek maklerski demo możemy założyć na stronach wybranych biur maklerskich lub też innych stronach edukacyjnych. 

Po czwarte: właściwy rachunek maklerski

Ostatnim etapem naszych przygotowań do gry na giełdzie powinno być założenie rachunku maklerskiego. Jest to rachunek, na którym będziemy wykonywali transakcje kupna i sprzedaży akcji, kontraktów terminowych i innych instrumentów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego rachunku maklerskiego? Po pierwsze musimy przyjrzeć się wszystkim opłatom i prowizjom. Opłata za prowadzenie rachunku, prowizja od wykonanej transakcji na rachunku, prowizja od wpłaty i wypłaty środków. To tylko część opłat, które możemy ponosić. Warto mieć świadomość wszystkich kosztów.

Po drugie, ważna jest funkcjonalność danego rachunku. Tutaj musimy sprawdzić chociażby, do jakich rynków będziemy mieć dostęp i jakie narzędzia dodatkowe przydatne w inwestowaniu otrzymamy w naszym pakiecie. 

Jak nie inwestować?

Zarabianie na akcjach to atrakcyjna perspektywa dla wielu osób zainteresowanych dodatkowymi środkami. Chęć szybkiego zarobku skłania wielu internautów do zainteresowania się różnymi systemami zarabiania, które dostępne są w polskim Internecie. Tutaj może jednak czekać internautę prawdziwe niebezpieczeństwo.

Większość z takich systemów zarabiania nosi znamiona piramidy finansowej. Może okazać się, że dana strona zniknie z Internetu z dnia na dzień, gdy przestanie być wypłacalna. Dlatego przed powierzeniem komukolwiek naszych pieniędzy powinniśmy wykazać się bardzo dużą ostrożnością.

Minimum działań, jakie powinniśmy podjąć to sprawdzenie danych firmy, która stoi za przedsięwzięciem. Podmiot powinien mieć odpowiednie uprawnienia do inwestowania naszych pieniędzy. Takie dane powinniśmy również zweryfikować pod kątem obecności na liście ostrzeżeń KNF.  

Zarabianie na akcjach. Podsumowanie

Inwestowanie pieniędzy przez Internet jest bardzo trudnym zadaniem. Powinniśmy mieć świadomość tego, że inwestując w akcje jesteśmy narażeni na duże ryzyko straty zainwestowanych środków. Dlatego przed wypłynięciem na głęboką wodę musimy zdobyć jak najwięcej wiedzy i praktyki. 

Oceń artykuł

Kliknij, żeby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Dotychczas nie oddano głosu. Zrób to teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *