Założenie bloga jest bardzo łatwą czynnością. Czynność ta polega na wykonaniu kilkunastu kliknięć i nie wymaga wyspecjalizowanej wiedzy informatycznej. Roczny koszt utrzymania profesjonalnego bloga pod własną domeną nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych. Każdy internauta może więc spróbować swoich sił w blogowaniu. W tym poradniku pokażemy Tobie krok po kroku jak założyć bloga.
Jak założyć bloga – co będzie potrzebne?
W tym artykule podpowiemy, jak założyć bloga pod własną domeną. Rozwiązanie takie daje znacznie ciekawsze możliwości w porównaniu do blogowania na zewnętrznej platformie blogowej. Blog pod własną domeną udostępnia rozbudowane rozwiązania, które pomogą dostosować blogowanie do własnych potrzeb. Co więc będzie potrzebne do założenia bloga pod własną domeną?
- Hosting – miejsce na zewnętrznym serwerze, gdzie będziemy przechowywać pliki naszego bloga.
- Zarezerwowana domena – adres wpisywany do przeglądarki, pod którym będzie wyświetlać się nasz blog.
- Certyfikat SSL – rozwiązanie, które zapewnia poufność danych przesyłanych w internecie.
Dobrze jest wybrać hosting i domenę u jednego dostawcy. W takim wariancie będziemy mogli przystąpić od razu do instalacji bloga pod wybraną domeną.
Jak wybrać hosting? Początkujący blog nie potrzebuje konta hostingowego o dużej pojemności. Na początek powinno w zupełności wystarczyć konto o pojemności kilku GB. Ważne jest, żeby w ofercie otrzymać nielimitowany transfer oraz darmowy certyfikat SSL, np. Let’s Encrypt. Warto też sprawdzić, jaki panel przewidziany jest do obsługi hostingu. Najpopularniejsze rozwiązania to DirectAdmin i CPanel. W naszym artykule poruszać się będziemy w obrębie panelu DirectAdmin.
Jak wybrać domenę? Tutaj mamy pełną dowolność. Do naszej dyspozycji jest kilkadziesiąt różnych rozszerzeń domeny. Musimy jednak zwrócić uwagę na koszty odnowienia domeny po upływie roku. W przypadku mniej popularnych rozszerzeń taki koszt może wynosić nawet kilkaset złotych.
Po zamówieniu i opłaceniu naszego zamówienia otrzymamy na podany adres e-mail dane dostępowe do panelu hostingu, w którym będziemy się poruszać. Nie pozostaje nam teraz nic innego, jak przystąpić do instalacji bloga.
Jak założyć bloga krok po kroku
Niektóre rozwiązania mogą się różnić w zależności od wykupionego hostingu. Zestaw kroków do wykonania będzie jednak zawsze taki sam. Jak założyć bloga? Poniżej lista niezbędnych czynności.
- Przypisanie domeny do hostingu. W głównym oknie panelu klikamy w opcję “Administracja domenami”. Następnie w nowym oknie wybieramy opcję “dodaj następną domenę” i wpisujemy w miejsce “domain.com” nazwę wykupionej domeny wraz z rozszerzeniem. Nie należy zapominać o zaznaczeniu opcji “Bezpieczny SSL”
- Wracamy do głównego okna. Powinna się już w nim pojawić nasza domena. Klikamy na nią. Następnie z opcji zaawansowanych wybieramy “Certyfikaty SSL”. W nowym oknie zaznaczamy “Darmowy i automatyczny certyfikat od Let’s Encrypt” i potwierdzamy wybór przyciskiem “zapisz”.
- Ponownie wracamy do głównego okna. Znowu klikamy na nazwę domeny. Odnajdujemy w oknie autoinstalatora aplikacji. W oknie autoinstalatora wybieramy Wordpress jako system blogowy, który chcemy zainstalować oraz nazwę naszej domeny z przedrostkiem https://. Po ustawieniu loginu i hasła do panelu administratora klikamy przycisk instalacji.
- Na podany adres email otrzymamy dane potwierdzające instalację bloga pod naszą domeną. Do panelu administracyjnego bloga możemy wejść pod adresem https://nasza-nazwa-domeny.pl/wp-admin/ wypełniając login i hasło danymi podanymi przy instalacji.
Instalacja bloga i co dalej?
WordPress jest systemem blogowym, który umożliwia stworzenie profesjonalnego bloga bez konieczności napisania nawet linijki kodu. Wszystkie najważniejsze czynności związane z administracją i tworzeniem bloga wykonujemy w panelu administratora. Do panelu dostaniemy się dopisując do domeny naszego bloga końcówkę /wp-admin/. Menu z najważniejszymi ustawieniami w panelu administracyjnym znajdziemy po lewej stronie na czarnym tle. Oto przegląd najważniejszych opcji.
- Ustawienia. Są to podstawowe opcje dla naszego bloga. Tutaj możemy ustawić jego nazwę czy opis. Ważnym elementem jest podmenu “bezpośrednie odnośniki”. Zalecamy zmianę domyślnej opcji “prosty” na “nazwa wpisu”. Po zmianie otrzymamy ładne i czytelne adresy podstron, które będą przyjazne dla Google.
- Wygląd -> Motywy. Tutaj możemy ustawić sobie motyw graficzny naszego bloga. Mamy do dyspozycji kilkanaście tysięcy darmowych motywów, które zmienią wygląd bloga nie do poznania. Z pewnością wybierzemy właściwy dla naszego bloga.
- Widgety. Są to funkcjonalności, które możemy umieścić w wybranych miejscach naszego bloga w zależności od upodobań i dostępności dodatkowych miejsc na widgety w naszym motywie.
- Menu. Umożliwia stworzenie menu bloga, zawierającego szybki dostęp do stron, wpisów i innych elementów. Menu takie możemy umieścić w miejscach udostępnionych przez twórców motywu graficznego.
- Strony. Menu, które umożliwia zakładanie i administrację stronami statycznymi naszego bloga. Tutaj możemy stworzyć na przykład stronę z wpisem powitalnym. Następnie taką stronę możemy ustawić jako główną w menu “Ustawienia”.
- Wpisy. Esencja blogowania. Tutaj możemy łatwo i szybko tworzyć wpisy na naszego bloga. Edytor wpisów umożliwia nam dodawanie zdjęć, rysunków, filmów video oraz atrakcyjne formatowanie naszego wpisu.
Przydatne wtyczki na bloga
Menu z wtyczkami zasługuje na dodatkowe rozwinięcie. Czym są wtyczki? Są to rozszerzenia, dzięki którym możemy dodawać dodatkowe funkcje do naszego bloga. Dzięki wtyczkom możemy założyć w naszym portalu forum, zainstalować galerię zdjęć czy nawet stworzyć portal społecznościowy. Wszystko zależy od inwencji właściciela strony. W tym punkcie skupimy się na wtyczkach niezbędnych dla każdego bloga.
- Yoast Seo. Wtyczka, dzięki której możemy zapanować nad widocznością naszej strony w wyszukiwarce Google. Wtyczka umożliwia łatwe tworzenie tytułów i opisów dla wyszukiwarki. Stworzymy tutaj mapę strony, która będzie gotowa do zgłoszenia w Google Search Console. Wtyczka również podpowiada co zrobić, żeby pisane przez nas treści zostały docenione wysokimi miejscami w wyszukiwarce Google.
- LuckyWp Table Of Contents. Wtyczka, dzięki której możemy umieścić spis treści przy każdym wpisie na naszym blogu. Spis treści będzie przydatny podczas tworzenia dłuższych wpisów. Wpis ze spisem treści będzie bardziej czytelny. Zostanie również lepiej zrozumiany przez roboty wyszukiwarki Google.
- GPDR Cookie Consent. Wtyczka, która umożliwia wyświetlanie komunikatu na temat plików cookie i ustawień prywatności używanych w blogu. Komunikat taki jest niezbędny w zasadzie w każdym przypadku. Warto więc zainstalować wtyczkę i być w zgodzie z wymogami formalnymi.
- Yet Another Related Post Plugin. Wtyczka dodaje pod każdym wpisem menu zachęcające do odwiedzenia wpisów powiązanych. Rozwiązanie takie zachęca do pozostania na stronie. Poprawia również wewnętrzne linkowanie na blogu.
- GD Star Rating. Dzięki tej wtyczce dodamy możliwość oceniania naszych wpisów za pomocą gwiazdek. Możemy również umieścić ranking najpopularniejszych wpisów za pomocą widgeta na stronie głównej.
- Google Site Kit. Wtyczka umożliwia integrację naszej strony z usługami dostarczanymi przez Google. Dzięki integracji z usługami Google Search Console czy Google Analytics otrzymamy dokładne dane statystyczne dotyczące popularności naszej strony i jej miejsca w wyszukiwarce.
- Facebook Comments. Instalując tą wtyczke dajemy możliwość komentowania wpisów na naszym blogu za pomocą konta na Facebooku.
- Add To Any. Wtyczka dodaje do każdego wpisu możliwość łatwego zamieszczenia go na wybranych portalach społecznościowych. We wtyczce znajdziemy najpopularniejsze portale, takie jak Facebook czy Twitter oraz te bardziej niszowe czy regionalne.
- Loco Translate. Wtyczka przyda się w przypadku, kiedy wybrany przez nas motyw nie jest w pełni przetłumaczony na język polski. Dzięki wtyczce możemy przetłumaczyć obce zwroty bez ingerencji w kod źródłowy motywu.
- Contact Form 7. Wtyczka, dzięki której możemy na swoim blogu zamieścić formularz kontaktowy. Wtyczka słynie z bogatych możliwości konfiguracji, dzięki którym stworzymy formularz kontaktowy dostosowany do potrzeb.
Zakładanie bloga – gdzie szukać pomocy?
Proces założenia bloga nie jest skomplikowany. W trakcie instalacji systemu WordPress mogą nasunąć się jednak wątpliwości czy też różne pytania. Gdzie szukać informacji o tym, jak założyć bloga? Wordpress jest rozwiązaniem typu open source. Oznacza to, że za tym projektem stoją zwykli użytkownicy internetu a sam skrypt nie jest nastawiony na osiąganie zysku. Pełną polską dokumentację na temat Wordpressa znajdziemy na stronie pl.wordpress.org. Filmy szkoleniowe na temat Wordpressa znajdziemy między innymi na portalach Youtube czy też Udemy.
Jak założyć bloga i wypromować go?
Promocja bloga jest bardzo skomplikowanym zadaniem. Nie ma pewnej recepty na odniesienie sukcesu w internecie. Jednak są pewne zasady, dzięki którym możemy ten sukces przybliżyć.
- Dodaj swój blog do Google Analytics i Google Search Console. Dzięki temu dowiedz się, jakie treści są najbardziej popularne wśród internautów odwiedzających Twoją stronę. Dowiedz się również, na jakie frazy w wyszukiwarce Google wyświetlają się podstrony Twojego bloga.
- Regularnie pisz ciekawe treści. Roboty wyszukiwarki Google są w stanie ocenić zawartość wpisu blogowego i jego przydatność dla internauty. Wpis musi być odpowiednio długi. Powinien być również nasycony słowami kluczowymi, na które chcemy promować się w Google.
- Uzupełniaj meta tagi. Jest to tekst, który wyświetla się w wyszukiwarce Google. Musimy uzupełnić w ustawieniach bloga tagi odpowiedzialne za tytuł i opis strony. Ułatwiają to wtyczki odpowiedzialne za SEO bloga, takie jak Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO i podobne.
- Dodaj możliwość umieszczenia wpisu w mediach społecznościowych. Umożliwia to wtyczka Add To Any. Sam również promuj się na Facebooku i Twitterze. Odpowiednio zareklamowane i wartościowe wpisy potrafią zrobić spore zamieszanie w mediach społecznościowych.
- Twórz tzw. Evergreen Content. Są to uniwersalne treści, które będą aktualne przez długi okres. Mogą być szczególnie przydatne w przypadku, kiedy Twój blog skupia się na treściach newsowych, związanych z trendami, modą itp.